Моделювання процесів переносу радіонуклідів у довкіллі та тілі людини і дозиметрії

Для моделювання процесів переносу радіонуклідів у навколишньому середовищі ІРЗ використовує підходи, які є найбільш адекватними до тієї ситуації опромінення, для якої необхідно виконати оцінки забруднення довкілля і доз опромінення людини. Зазвичай, зазначені підходи полягають у реалізації моделей, викладених у нормативних документах, у програмному забезпеченні, розробленому для таких цілей.

Детальність моделювання процесів переносу радіонуклідів у довкіллі та тілі людини може суттєво відрізнятись для планових та надзвичайних ситуацій опромінення. Основною причиною таких відмінностей є необхідність усунення необов’язкового консерватизму і отримання меншої похибки для більших рівнях забруднення довкілля, значень надходження і доз опромінення людини.

Фахівці ІРЗ є авторами багатьох нормативних і методичних документів, що містять викладення вищезазначених моделей, та розробниками відповідного програмного забезпечення. Залежно від ситуації опромінення, для моделювання процесів переносу радіонуклідів у довкіллі та тілі людини спеціалісти ІРЗ, зокрема, використовують такі документи, погоджені регулюючими органами (МОЗ, ДІЯР), та програмне забезпечення: